πρόγραμμα Erasmus

Erasmus+

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο: “Living Apart, Learning Together” μαζί με σχολεία από την Ολλανδία, Λιθουανία, Ισπανία, Πορτογαλία και Ιταλία.

Σκοπός του προγράμματος, που λήγει τον Αύγουστο 2023, είναι να γνωρίσουν οι μαθητές την ιστορία, τη λαογραφία και γενικά τον τρόπο ζωής και εκπαίδευσης των μαθητών σε κάθε μία από αυτές τις έξι χώρες μέσα από τις αναρτήσεις εργασιών στο Ε-twinning και κυρίως με την ανταλλαγή επισκέψεων ομάδων μαθητών στις χώρες των έξι συμμετεχόντων σχολείων.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την Ε.Ε. και καλύπτει τη μετακίνηση, διαμονή και διατροφή των εκπαιδευτικών και μαθητών που θα συμμετέχουν στα πέντε ταξίδια.

Μέχρι τώρα δεν έχει πραγματοποιηθεί κανένα ταξίδι λόγω των υγειονομικών πρωτοκόλλων και περιορισμών που ισχύουν για τον covid 19.

• πρόγραμμα Erasmus+
Δεν βρέθηκαν άρθρα.