Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για τον Σχολικό Εκφοβισμό

Την Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2023 οι μαθητές/ τριες των Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ τάξεων παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα σχετικά με τον Σχολικό εκφοβισμό. Με αφορμή την ιστορία ” Η Τριομάτα”, την οποία είχαν ήδη διαβάσει οι εκπαιδευτικοί στους μαθητές τους, η Διευθύντρια ετοίμασε μια παρουσίαση για το τι είναι ο εκφοβισμός, ποια είναι τα χαρακτηριστικά των πρωταγωνιστών του και πώς μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε.

Οι μαθητές/ τριες συμμετείχαν ενεργά αναφέροντας τις πολύτιμες εμπειρίες τους, τις γνώσεις τους και προτείνοντας λύσεις στις περιπτώσεις εκφοβισμού. Κορυφαία στιγμή της εκδήλωσης ήταν η παρουσία της “Τριομάτας”, της κυρίας που υπέστη εκφοβισμό στον χώρο του σχολείου της πριν δεκαετίες, εξαιτίας ενός έντονου σημαδιού που είχε στο πρόσωπο. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν που ήταν ζωντανή μπροστά τους η ηρωίδα μιας πραγματικής ιστορίας και με ενθουσιασμό άκουσαν τις συμβουλές της: ” Μιλάτε, μην σιωπάτε!”, ” Ζητήστε αμέσως βοήθεια” , ” Μην ντρέπεστε για ό,τι σας συμβαίνει” και το σημαντικότερο: ” Μην εγκαταλείψετε τους στόχους σας εξαιτίας κάποιων που σας ενοχλούν”.

Η εκδήλωση έκλεισε με ισχυρά μηνύματα και έντονα συναισθήματα από την πλευρά τόσο των ομιλητών όσο και των μαθητών και των εκπαιδευτικών!