” Λαογραφικά Δρώμενα” στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα

Οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση των άξιων εκπαιδευτικών τους κ. Δέδε Δέσποινας , Διακογεωργίου Ευμορφίας, Λαλιώτη Αθηνάς και Σαμαρά Ευνίκης οργάνωσαν ένα τριήμερο αφιέρωμα στο παρελθόν της πατρίδας μας μέσα από τα έκθεση αντικειμένων και κειμηλίων παλαιότερων εποχών και της αναπαράστασης του Καρπαθιώτικου εθίμου ” των εφτά”, που παρουσίασαν σε εκδήλωση την Πέμπτη 10 Μάϊου 2023. Μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς συνεργάστηκαν άψογα και οι θησαυροί που εμπιστεύτηκαν στο σχολείο αποτέλεσαν το ερέθισμα για να γνωρίσουν οι μαθητές όλου του σχολείου έναν παλαιότερο τρόπο ζωής, πολύ διαφορετικό από τον σημερινό! Πολλά συγχαρητήρια σε όλους για την προθυμία και το μεράκι να μεταλαμπαδεύουν γνώσεις στα παιδιά!