ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟΥ

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Το σχολείο μας

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση και το Διδακτικό προσωπικό του Σχολείου προέβη στην αντικατάσταση όλων των πινάκων κιμωλίας του Σχολείου με αντίστοιχους πίνακες μαρκαδόρου. Με την κίνηση αυτή οι μαθητές και οι δάσκαλοι/ες τους απαλλάχτηκαν από την σκόνη της κιμωλίας. Ευχαριστούμε όλους τους γονείς και το Δ.Σ. του Συλλόγου τους για την προσφορά τους.

pinakas

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Το σχολείο μας

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα λειτούργησε για πρώτη φορά στο νέο του κτίριο κατά το σχολικό έτος 2010-2011.

Το κτίριο του σχολείου μας είναι ένα υπερσύγχρονο βιοκλιματικό κτίριο με ανατολικό προσανατολισμό. Διαθέτει στη νότια στέγη του φωτοβολταϊκά στοιχεία και πλήθος ανοιγμάτων που επιτρέπουν τον αερισμό αλλά και την είσοδο των ηλιακών ακτίνων σε κάθε αίθουσα κτιρίου.

Οι αίθουσες διδασκαλίες είναι εφοδιασμένες με φωτοκύτταρα που ανάβουν και σβήνουν τα φώτα, αισθητήρα διοξειδίου του άνθρακα ο οποίος ενεργοποιηθεί ειδικό εξαερισμό σε περίπτωση που αυξηθούν τα όρια.

Υπάρχει αίθουσα Χημείου, Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Βιβλιοθήκης, Προβολών καθώς και Πολλαπλών Χρήσεων-Θεάτρου.

Διαθέτει επίσης κάθε μέσο που εξυπηρετεί τα άτομα με ειδικές ανάγκες όπως ειδικές τουαλέτες, ανελκυστήρα και ράμπες.