ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Διδακτικό Υλικό

Ψηφιακές βιβλιοθήκες και υπηρεσίες για μαθητές και εκπαιδευτικούς – «Ανακαλύπτω-Δημιουργώ Συμμετέχω»- Νέος δικτυακός τόπος
(https:// go.minedu.gov.gr)

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Διδακτικό Υλικό

Στην  Ιστορική Συλλογή του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής έχει  ψηφιοποιηθεί ένα σημαντικό πλήθος βιβλίων που αφορούν το χρονικό διάστημα 1828-1980.

Το  υλικό απευθύνεται :

• Στους εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης καθώς και στους μαθητές και των δυο βαθμίδων.

• Στην ακαδημαϊκή κοινότητα και τους ερευνητές

• Σε κάθε Έλληνα πολίτη.

Μπορείτε να επισκεφτείτε την Ιστορική Συλλογή στην Ιστοσελίδα http://elibrary.iep.edu.gr/iep/collection/browse/index.html και να προβάλλετε ή να μεταφορτώσετε τα αρχεία

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΗΛΙΟΣΤΑΣΙΟ-Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΝΥΧΤΑ

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Διδακτικό Υλικό

Η νύχτα της  22ας Δεκεμβρίου 2014, θα είναι η μεγαλύτερη του έτους με διάρκεια 14 ωρών και 29 λεπτών. Την ημέρα εκείνη ο Ήλιος θα φτάσει στο σημείο της ετήσιας τροχιάς του που ονομάζεται «Χειμερινό Ηλιοστάσιο», οπότε αρχίζει και επίσημα η εποχή του Χειμώνα. Το χειμερινό ηλιοστάσιο προκύπτει όταν ο Ηλιος φτάνει στην πιο νότια απόκλιση του από τη Γη. Έτσι στο Βόρειο ημισφαίριο της Γης, όπου ανήκει και η χώρα μας είναι η μεγαλύτερη νύχτα του χρόνου, ωστόσο την ίδια στιγμή στο νότιο ημισφαίριο, είναι η μεγαλύτερη ημέρα.
Ημερολογιακά το Χειμερινό Ηλιοστάσιο κυμαίνεται σήμερα μεταξύ της 20ης και 23ης Δεκεμβρίου, αν και η τελευταία φορά που είχαμε το Χειμερινό Ηλιοστάσιο στις 23 Δεκεμβρίου ήταν το 1903 και η επόμενη θα είναι το 2303. Ακόμη πιο σπάνια είναι η 20η Δεκεμβρίου με την επόμενη να συμβαίνει το 2080. Οι διαφοροποιήσεις αυτές οφείλονται στο Γρηγοριανό Ημερολόγιο του οποίου το κάθε έτος έχει 365 ημέρες εκτός από τα δίσεκτα έτη με τις 366 ημέρες τους.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ Η/Υ

Τίτλος διδακτικού σεναρίου

«Η Αγία Σοφία»

Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Ιστορία - Θρησκευτικά - Μουσική - Πληροφορική

Τάξεις στις οποίες μπορεί να απευθύνεται

Ε΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου

Για να κατεβάστε το σενάριο πατήστε εδώ

ΠΕΡΙ ΣΕΙΣΜΩΝ

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Διδακτικό Υλικό

Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα στην οποία μπορείτε να μάθετε για τους σεισμούς αλλά και να δείτε σε πραγματικό χρόνο τους σεισμούς που γίνονται στην Ελλάδα.
Ο χάρτης σας δείχνει την πρόσφατη σεισμική δραστηριότητα στον Ελλαδικό χώρο.
Όταν αναβοσβήνει το σήμα, σημαίνει ότι υπάρχει αυτή τη στιγμή σεισμική δόνηση στη συγκεκριμένη περιοχή.
ΠΡΑΣΙΝΟ μικρότερο από 3 R ( Richter )

KOKΚΙNO μεγαλύτερο από 3 R

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ μεγαλύτερο από 5 R, κλπ ( δείτε υπόμνημα κάτω από το χάρτη).
Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ πάνω στα σημεία του χάρτη ή στις ημερομηνίες κάτω από το χάρτη.