Άρθρα

ΕΠΟΧΙΚΗ ΓΡΙΠΗ

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Ανακοινώσεις

Συμπληρωματικές οδηγίες για την εποχική γρίπη.

Σύμφωνα με τα δεδομένα της επιτήρησης της εποχικής γρίπης του ΚΕΕΛΠΝΟ,
αναμένεται αυξητική τάση στα κρούσματα της εποχικής γρίπης τις επόμενες εβδομάδες. Για
το λόγο αυτό παρακαλούνται όλες οι Υπηρεσίες και φορείς που έχουν αρμοδιότητα
ενημέρωσης του κοινού (της Τοπικής και Περιφερειακής Αυτοδιοίκησης, Υπουργείων
Παιδείας & Θρησκευμάτων, Εθνικής Άμυνας, Δημόσιας Τάξης & Προστασίας του Πολίτη,
Εργασίας, Πρόνοιας & Κοινωνικών Ασφαλίσεων κ.τ.λ.) να μεριμνήσουν ώστε οι πολίτες και
ειδικότερα οι κλειστοί πληθυσμοί (εκπαιδευτικοί, μαθητές, σπουδαστές, ηλικιωμένοι κ.α.) και
άτομα που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου βάσει της σχετ. 1 εγκυκλίου μας να λάβουν
γνώση αναφορικά με τις οδηγίες πρόληψης της εποχικής γρίπης.

Για να διαβάσετε την εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας πατήστε εδώ

JAMAIS CONTENTS-ΠΟΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Δραστηριότηττες

Οι μαθητές της Στ' τάξης που παρακολουθούν το μάθημα των Γαλλικών στο ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου μας, διασκεύασαν την ιστορία του Μικρού Νικόλα 'La Cantine' προσθέτοντας αρκετή δόση χιούμορ.

Χωρισμένοι σε ομάδες και αφού εξοικειώθηκαν με τη χρήση ενός διαδικτυακού εργαλείου Web2.0, δημιούργησαν ψηφιακά κόμικ.

Τίτλος της ιστορίας 'JAMAIS CONTENTS -    ΠΟΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ'.

Αν είστε περίεργοι να μάθετε ποιοι δεν είναι ποτέ ευχαριστημένοι, πατήστε εδώ.

ΤΟ ΜΥΡΜΗΓΚΙ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑΣ

Γράφτηκε από τον/την Super User. Posted in Δραστηριότηττες

La fourmi et le roi Salomon

Οι μαθητές της Ε΄ και της Στ΄ τάξης του ολοήμερου προγράμματος, στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning, διασκεύασαν  ένα αφρικάνικο παραμύθι   με τίτλο: Το μυρμήγκι και ο βασιλιάς Σολομώντας. Αρχικά, οι μαθητές   μελέτησαν και κατανόησαν την ιστορία στη γαλλική γλώσσα και  στη συνέχεια, χωρισμένοι σε δύο ομάδες, έγραψαν απλούς διαλόγους στη γαλλική και ελληνική γλώσσα, ενώ τρίτη ομάδα απέδωσε την ιστορία με εικόνες.

Ευχαριστούμε τη Δέσποινα και την Αναστασία της Δ' τάξης για την εθελοντική τους συμμετοχή.
 Ελπίζουμε να σας αρέσει το παραδοσιακό αυτό   παραμύθι με θέμα την αγάπη    και να παρατηρήσετε ομοιότητες και διαφορές με τα ελληνικά παραμύθια.

Για να δείτε την αφίσα πατήστε εδώ

Για να δείτε και να ακούσετε  το παραμύθι, επισκεφθείτε το ιστολόγιο του έργου.

Τα καλοπροαίρετα σχόλιά σας είναι ευπρόσδεκτα.